Listopadowy punkt obowiązkowy na kulturalnej mapie Rybnika: Teatr Polska. Największy w kraju program, który pozwala pokazywać spektakle poza stałą siedzibą teatrów. Program powstały w 2009 roku nawiązuje do międzywojennych objazdów Reduty Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Pokazy spektakli odbywają się dzięki trójstronnej współpracy i zaangażowaniu przedstawicieli lokalnych instytucji kultury, teatrów i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
W listopadzie warto zapisać sobie trzy daty, gratka dla miłośników teatru:
„Madagaskar” 4 listopada 2022 r. o 19:00 w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach.
„Bezpieczne miejsce” 10 listopada 2022 r. o 19:00 i „Faktoria przyjemności” 17 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.
Madagaskar, czyli horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia
Niezwykle atrakcyjny wizualnie spektakl, który nasycony jest piękną treścią i jakże okrutną refleksją. To spektakl inspirowany losami wybitnych postaci świata polsko-żydowskiego, którzy w absurdalny niekiedy sposób mierzą się z próbą rozwikłania zagadki swej podwójnej tożsamości i – co za tym idzie – wydostania się z przeznaczonej dla jednostek wykluczonych ze społecznej świadomości metaforycznej wyspy.
Z recenzji Komisji Artystycznej:
„W istocie spektakl Teatru Papahema to misternie skonstruowana opowieść zanurzona w egzystencjalnej głębi jednostkowych i zbiorowych doświadczeń, losów, lęków, wyobrażeń i nadziei.”
Informacje
Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Piotr Sierecki, Mateusz Trzmiel, Marek Węglarski, (ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny)
tekst: Magdalena Drab
multimedia: Maria Porzyc / Tomasz Jóźwin
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
czas trwania: 90 minut
grupa wiekowa: 16+ młodzież i dorośli
scenografia: L’udmila Bubánová
choreografia: Agnieszka Konopka
muzyka: Ignacy Zalewski
data premiery: 4 listopada 2021
miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Bezpieczne miejsce, czyli opowieść o ludziach z kryjówki.
Przedstawienie to opowieść o ludziach z kryjówki – o tych, którzy we wszystkim widzą koniec wszystkiego. Którzy nieustannie odczuwają nadciągającą gdzieś z zewnątrz katastrofę. Jako widzowie razem z dwójką performerów bierzemy udział w medytacji nad postaciami. Aktorzy opowiadają o bezpiecznym miejscu bohaterów. O schronieniu, jakie w obliczu niepokojów i lęków przed światem daje im ich własne – fizyczne i metaforyczne – wnętrze. To miejsce, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom. Swojemu światu i swoim końcom świata. Współuczestnicząc w intymnej i łagodnej introspekcji będziemy mieć okazję do przejrzenia się w oczach drugiego – takiego samego lub innego. Medytacja nad postaciami da szansę do odpowiedzi na pytanie: czym jest moje bezpieczne miejsce?
Z recenzji Komisji Artystycznej:
„Tekst sztuki dotyka uniwersalnej potrzeby schronienia. Odkrycia lub zbudowania bezpiecznego miejsca, w którym można odetchnąć i odpocząć, nawet jeśli ostatecznie nie da się przetrwać. Wszyscy takiego miejsca potrzebujemy. Wspaniale znaleźć je w teatrze.”
Informacje
Obsada: Kinga Bobkowska i Adam Borysowicz
Tekst i dramaturgia: Piotr Froń
Muzyka: Michał Lazar
czas trwania: 60 min.
grupa wiekowa: 14+ młodzież i dorośli
data premiery:12 października 2021
miejsce premiery: Teatr Łaźnia Nowa
FAKTORIA PRZYJEMNOŚCI to opowieść o losach Polaków podczas przemian politycznych, o determinacji jednostki w dążeniu do celu, sile grupy, ale także dbaniu o swoje bezpieczeństwo i komfort w momencie zagrożenia.
Czym jest przyjemność? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje każdy, umilając sobie codziennie trudy życia w dowolny, indywidualny sposób. A jak to jest: współtworzyć produkty w Fabryce Przyjemności? Na to pytanie odpowiedź znają na pewno pracownicy i pracowniczki najstarszego zakładu produkującego czekoladę w Warszawie. Jak wiadomo, miejsce pracy tworzą ludzie. W dobrej atmosferze umiemy podołać najcięższym zadaniom. Twórca tej fabryki nauczył swoich pracowników wsparcia, jedności i zawiązywania długotrwałych przyjaźni. Nasza opowieść pozwala na wysłuchanie tego, co mają do powiedzenia ci, którzy tworzyli historię tego miejsca, chcemy pokazać co kryje się pod szyldem ogólnodostępnej „przyjemności”. Więzi fabrycznej rodziny zacieśniały się podczas wspólnych wyjazdów, spotkań czy imienin. Gdyby nie Basia, Irenka, Zdziszek, Janusz i inni nie byłoby zakładu, bo to właśnie oni są duszą tej fabryki. To oni trwali w niej od początku, i potrafili dokonać niemożliwego, by ją uratować.
Przedstawienie to swego rodzaju połączenie teatru i interaktywnej wystawy muzealnej, zawierającej elementy teatru ruchu oraz ożywionej formy.
Spektakl inspirowany jest wywiadami pochodzącymi ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy oraz audioteki PragaGada.pl Fundacji Animacja. W spektaklu wykorzystano fragment audio pochodzący z tych zbiorów.
Z recenzji Moniki Nawrockiej-Leśnik:
Faktorii przyjemności Mikro Teatru – podobnie jak słynnej mieszance Wedlowskiej – „trudno się oprzeć”, bo to „bogactwo i różnorodność smaków, w której każdy znajdzie coś dla siebie”
Informacje
Obsada: Anna Domalewska, Dominika Majewska, Rafał Derkacz
GŁOS Z OFFU: Karolina Burek
czas trwania:60 min.
grupa wiekowa:młodzież i dorośli
tekst: Agata Biziuk, Anna Domalewska, Rafał Derkacz
działania edukacyjne: Karolina Vyšata
scenografia i kostiumy: Agata Stanula
muzyka: Maciej Cempura i Piotr Klimek
data premiery: 19 listopada 2021
miejsce premiery: Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki