Euromajdan. Pamiętamy

19 lutego o godz. 15:00 w Halo Rybnik odbędzie się spotkanie z okazji 8. rocznicy krwawego Majdanu.

Zapraszamy na prelekcję – wspomnienie uczestnika Majdanu Andriia Sydorenka, który był w Kijowie od samego początku i został ranny 18 lutego 2014 r.
Będzie można zobaczyć zdjęcia z Majdanu oraz oryginalne przedmioty z tamtego okresu, a także złożyć podpis i życzenia w kronice „Rybniczanie – Ukraińcom”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie tematyczny koncert ukraińskiego zespołu Czornobrywc’i (Чорнобривці) z Rybnika https://www.facebook.com/groups/1118970565506778

Sławomir Sobczuk ze Stowarzyszenia Azyland zaprasza do wpisów w księdze:

– W chwili zagrożenia każdy potrzebuje wsparcia. Dlatego zapraszamy mieszkańców Rybnika i okolic do złożenia życzeń Ukrainie. Kronika ta jest połączona z inicjatywą powrotu w czasie do 2014 r., kiedy to na Majdanie wykuwana była wolność i niepodległość. Kronika po zapełnieniu zostanie przekazana do Kijowa.

„Euromajdan”

W latach 2013-2014 na Ukrainie odbyły się liczne protesty i manifestacje przeciwko polityce ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Protesty ludzi były brutalnie tłumione. Demonstracje miały miejsce w całym kraju, a centralny plac Kijowa, plac Niepodległości, przekształcił się w miejsce ciągłych wieców protestacyjnych i został nazwany Euromajdanem.

Próba stłumienia protestów przez prezydenta i prorosyjską Partię Regionów w okresie 18–20 lutego 2014 r. kosztowała życie i zdrowie kilkuset protestujących osób i stała się punktem zwrotnym. Janukowycz pod naciskiem opinii publicznej i fali wzburzenia w kraju zdecydował się przywrócić konstytucję z 2004 r. i przeprowadzić wcześniejsze wybory.
21 lutego milicja została usunięta z ulic Kijowa, a Janukowycz opuścił stolicę. 22 lutego ukraiński parlament usunął go z urzędu.

Warsztaty Spotkania