Indie – pocztówki z podróży…

W półtoragodzinnej prezentacji Ola Lasek opowie dwie historie, jedna będzie poświęcona jej podróżom po Indiach współcześnie a druga prezentacja będzie podróżą do przeszłości Indii. Wpłynęła ona na losy wielu Polaków i Hindusów i stała się inspiracją dla ludzi, których połączyła chęć stworzenia w Indiach pierwszego rodzinnego Domu Dziecka Poland House.

Indie, magiczna kraina jak magnes przyciągająca żądnych przygód przybyszów z całego świata. Co jest w tym kraju takiego, że każdy, kto kocha podróże wcześniej czy później postawi stopę na tym subkontynencie?

Cokolwiek by nie powiedzieć to wszystko może być prawdą lub fałszem, iluzją lub rzeczywistością a może jednym i drugim. Bo w Indiach nic nie jest równoznaczne, w Indiach wszystko zależy! Zależy od miejsca, religii, kultury, języka, umownego kodu funkcjonującego tylko w danej społeczności, tradycji rodzinnych, warstwy społecznej czy kasty.

Trudno więc jednoznacznie odpowiedź na pytanie, jak jest w Indiach? Bo tych odpowiedzi może być dziesiątki, w zależności od doświadczeń, które ktoś zazna w podróży, od nastawienia danej osoby, od miejsca, w którym się było i od ludzi, których się spotkało na swojej drodze. Jedno jest pewne, że Indie są pasjonujące, kolorowe, inne, wymagają wnikliwej obserwacji, otwartości, czasu i porzucenia europejskiego sposobu myślenia.

Prezentacja Oli to miejsca, które ją szczególnie zafascynowały, to ludzie, których pokochała. Będzie to podróż przez sześć stanów Indii. Zaczniemy od stolicy kraju New Delhi, którą sami delijczycy nazywają Dil walo ki Dilli, co znaczy „miasto ludzi z wielkim sercem”. Skończymy na Przylądku Komoryn, w miejscu świętym dla wyznawców hinduizmu, tam gdzie stykają się wody Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Oceanu Atlantyckiego. Tam też wraz z pielgrzymami pokłonimy się Dziewicy Kumari i podziękujemy za piękną podróż.

Aleksandra Lasek – z wykształcenia magister turystyki, certyfikowana instruktorka jogi twarzy Metodą Daniel Collins Face Yoga Expert, w trakcie zawodowego kursu „Konsultant i Terapeuta Ajurwedy”. Przez wiele lat prowadziła księgarnię podróżniczą i współtworzyła program edukacji społeczno-przyrodniczej dla dzieci i młodzieży Akademia Odkrywcy im. Tony Halika. Zakochana w Indiach do których podróżuje tak często jak to tylko możliwe, stale poszerzając swoja wiedzę o tym fascynującym kraju. Jej życiowe motto brzmi: „Wszystko czego pragniesz jest po drugiej stronie strachu.”

Organizacja spotkań podróżniczych w ŻM – Krzysztof Łapka tel. 513064196, goryipodroze@wp.pl

Warsztaty Spotkania