Koncert organowo-kameralny

Program koncertu:
1. Johann Sebastian Bach – Preludium Es- dur BWV 552 (organy solo)
2. Gabriel Faure – Pavana op.50 (w aranżacji na saksofon i organy)
3. Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium i fuga a-moll WoO 9 (organy solo)
4. Nils Lindberg – Visa Efter Torn Eri
5. Piotr Czajkowski (1840-1893) – Z baletu Dziadek do orzechów: Marsz oraz Taniec wieszczki cukrowej
6. Denis Bédard: Sonata na saksofon altowy i organy – cz. I Invention, cz. II Barcarolle, cz. III Humoresque

Hanna Dys – oganistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. R. Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. W. Zerera (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych.
Hanna Dys wielokrotnie występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Animator kultury, inicjatorka oraz dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne. Laureatka “Muzycznych Orłów 2021” za publikację nutową Koncertu g-moll na organy z towarzyszeniem orkiestry op.35 Mieczysława Surzyńskiego.

Szymon Zawodny saksofonista, członek kwartetu saksofonowego The Whoop Group oraz pedagog w klasie saksofonu na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Wszechstronny artysta wykonujący nie tylko muzykę klasyczną i współczesną, ale także jazzową i rozrywkową.
Studia licencjackie ukończył pod kierunkiem Pawła Gusnara na UMFC w Warszawie (2014), a magisterskie w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien w klasie saksofonu Larsa Mlekuscha (2016). Później kształcił się także na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w specjalności saksofon jazzowy pod okiem Macieja Obary, gdzie otrzymał dyplom licencjata (2019). W 2019 roku uzyskał także tytuł doktora sztuk muzycznych – saksofon klasyczny.
Oprócz stałej działalności w ramach zespołu The Whoop Group, udziela się także w innych projektach: Sound of the Cosmos|2020 (autorski projekt na saksofon, perkusję i elektronikę), Sound of Fusion (duet saksofon – organy) czy Filip Żółtowski Quartet (kwartet jazzowy). Jako solista i członek zespołów kameralnych występował chociażby w takich miejscach jak Wiener Konzerthaus, Musikverein Wien, NOSPR w Katowicach, czy Filharmonia Narodowa.
Szymon Zawodny jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. W 2018 roku został nominowany do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”, za debiutancki album „Crimes” zespołu The Whoop Group. Szymon jest także dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011) oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” (2012). Jest również endorserem marek D’Addario i BG France.

Muzyka