LADAKH – kraina wysokich przełęczy. Wyprawa rowerowa.

Zapraszam na opowieść o jednej z najbardziej niebezpiecznych dróg świata. O drodze przez oszałamiające swymi krajobrazami indyjskie Himalaje. Drodze przez wysokie przełęcze, magiczne, tajemnicze krainy na pograniczu kultur, religii, zwyczajów i państw. O drodze, która przyciąga jak magnes, obnaża słabości, czaruje i zostaje w pamięci na zawsze.

Jedziemy doliną potężnej rzeki Sutlej. Strome zbocza, liczne osuwiska, droga wykuta w skalach. Ja podjeżdżam trochę rowerem, a trochę autobusem. Choć po wczorajszych autobusowych atrakcjach zdecydowanie preferuję rower. Autobus objeżdżał okoliczne wioski wspinając się wąziutką kamienistą droga z niezliczoną ilością agrafek… Zakręty brał na dwa, trzy razy. A mijanki na milimetry. Żadnych barierek, a tylko oberwane fragmenty drogi kilkaset metrów nad przepaściami. Mimo, że wyprzedzaliśmy wszystkie inne pojazdy- nawet auto z kurczakami jechało ostrożniej, to i tak odcinek 100 km zajął nam 5 godzin. Kierowca to geniusz albo szaleniec! Po raz pierwszy zamykałam oczy podczas jazdy…

W ramach testowania własnego organizmu jadę na lekko do starej buddyjskiej wioski położonej ok 600 m powyżej Recong Peo. Jazda jest rewelacyjna choć jakość dróg podobna do tych, które ledwo dzień wcześniej zaliczyłam do kategorii lekkiego horroru. Doprawdy nie wiem czemu. Z perspektywy siodełka rowerowego okazują się tym co lubimy najbardziej. Piękne rozlegle widoki – w dole głęboko wcięta dolina Sutleju, w górze ośnieżone turnie masywu Kaliash, wioski na stromych skalach, małe poletka, lasy sosnowo-cedrowe, wodospady…

Marzena Gąsior – biolog, przyrodnik, podróżnik, przewodnik górski, pilot wycieczek, nauczyciel biologii i informatyki. Odwiedziła ponad 60 krajów. Uwielbia podróże w miejsca nieoczywiste. Najchętniej poznaje świat z perspektywy siodełka rowerowego, choć nie obce jej piesze włóczęgi, trekkingi w wysokich górach, eksploracja jaskiń czy wspinaczka.

Z podróży przywozi głównie emocje, wspomnienia i przyjaźnie. Do tego setki fotografii, różne znaleziska i kulinarne przepisy. Zazwyczaj podróżuje w grupie przyjaciół i rodziny, nie wyłączając synów, którzy od najmłodszych lat byli uczestnikami tych wojaży. Ale potrafi też samotnie ruszyć w świat, bo taka podróż smakuje zupełnie inaczej…

Jej niesamowite podróże do poczytania na: bikeowo.

Spotkania podróżnicze w ŻM organizuje Krzysztof Łapka – tel. 513064196, goryipodroze@wp.pl

Wstęp na prezentację – 10 zł/os. Płatność na miejscu, prosimy mieć ze sobą odliczoną kwotę w gotówce – dziękujemy!

Warsztaty Spotkania