Środa z Wytrychem

Zapraszamy 15 marca do halo! Rybnik, gdzie na poetycko „Środa z Wytrychem” a tam Literki vs Futhark czyli promocja dwóch tomów poezji Mariana L. Bednarka i Adama Marka w moderacji Marka Grzebyka.

Marian Lech Bednarek – ur. w 1956 w Zgierzu. Poeta, prozaik, malarz, twórca teatru. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego. W 1992 r. założył w Rybniku Teatr Mariana Bednarka, który obecnie działa przy Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Debiutował u Andrzeja Wajdy (zaocznie) spektaklem „Strojenie”w 1993. Autor tomików wierszy: Kawałek życiorysu (1991), Notatki z prowincji (1998), Granice-Graniczki (2004), Kim jestem? (2007), Obrazowiersze (2008), Rozmowa z ptakiem (2014), Widowisko (2018), zbiorów próz Sianoskręt (2012) i Zapiski (2016), Prowincja (wybór wierszy 2021). Publikował m.in. w czasopismach: Twórczość, Czas Kultury, Fraza, Rita Baum, Nowa Okolica Poetów, Topos, PAL, Strony, Format Literacki, Elewator, Wyspa, Miesięcznik Literacki, Okolice”, Radar, Śląsk, PsiVino (Czechy), Helikopter, Format Literacki, Morska Latarnia, Migotania, Wytrych, Wobec, w międzynarodowych antologiach: Przewodnik po zaminowanym Terenie (Wrocław 2016) i wydanej w Bułgarii Akotrsiszljubow (2018). Zrealizował 24 spektakle, 6 performance, 4 happeningi, 3 etiudy, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju (Malta, Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne, Biesiada Teatralna w Horyńcu), a także na Międzynarodowym Festiwalu Działań Ulicznych La Strada w Kaliszu, Międzynarodowym Festiwalu Wertep w Białowieży, w Teatrze Witkacego w Zakopanem, oraz za granicą, m.in. we Francji i na Ukrainie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (20 edycji). Organizator 23 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki im. Vincenta van Gogha, 5 edycji Prezentacji Poezji Wizualnej. Laureat 16 nagród teatralnych i 15 literackich, m.in. dwukrotnie nagrodzony w konkursie im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi. W 2007 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Internautów – Człowiek Roku 2012 Rybnik.Com.Pl. Swoje prace plastyczne prezentował na 30 wystawach indywidualnych m.in.: Francja, Austria, Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Rybnik. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Plama” w latach 1997–2005. Założyciel i lider Przewoźnego Klubu Literackiego w Rybniku, członek Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Czernicy koło Rybnika.

Adam Marek – urodzony w 1969 r. mieszka i tworzy w Rybniku. Poza pisaniem wierszy próbuje sił również z prozą. Swoje prace publikował w miesięczniku kulturalno-społecznym „Zalew Kultury”, miesięczniku społeczno-kulturalnym „WOBEC”, „Tygodniku Rybnickim”, kwartalniku „WYTRYCH”. Jego wiersze niejednokrotnie były prezentowane w Poczcie Poetyckie Radia Katowice. Współzałożyciel Wolnej Inicjatywy Artystycznej – Wytrych jest jednym z redaktorów wydawanego przez WIA miesięcznika o tej samej nazwie. Członek Przewoźnego Klubu Literackiego działającego pod kierownictwem Mariana Lecha Bednarka. Bierze czynny udział w spotkaniach z Maciejem Szczawińskim w Pszczynie. Współpracuje z wieloma twórcami takimi jak: Leszek Kostuj czy Beata Woźniak. Jest autorem czterech tomów poezji – Ptasia Korona (2017), Stan Posiadania (2018), Myszowisko czyli [nie]proste wiersze pozornie o [ni]czym (2019), Ogród Eowyn (2020) – wydanych przez Oficynę Wydawniczą FONT w serii wydawniczej Grupy Literycznej NA KRECHĘ pod redakcją Łucji Dudzińskiej. Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, bułgarski, ukraiński. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP).

Marek Grzebyk – gdyby miejsce urodzenia w większym stopniu determinowało dalsze losy człowieka, zapewne zostałby hutnikiem. Z okien domu, w którym przyszedł na świat, można bowiem do nieistniejącej już Huty Kościuszko dorzucić kamieniem. Ale bliskość owego obiektu i tak swój wpływ wywarła. Nabrał bowiem nawyku mazania palcem po szybach babcinego okna. Konkretnie w pokrywającym je przepięknym szarym kurzu, made in Huta. Nawyków doprowadził go w końcu do zawodu plastyka. Czasami sięga również po aparat fotograficzny. Kilka lat temu powołał do życia Luźną Federację Artystyczną (LuFA), czyli grupę łączącą na równych warunkach w swoich twórczych przedsięwzięciach artystów profesjonalnych, amatorów i artystów niepełnosprawnych. Efektem tych działań było kilkanaście wystaw i prezentacji. Wystawiał swoje prace (indywidualnie i zbiorowo) w Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Katowicach, Częstochowie, Zabrzu, Ostravie, Kędzierzynie-Koźlu, Kole, Gliwicach, Cieszynie, Chorzowie.

Warsztaty Spotkania