XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego i IV Rybnicki Festiwal Dobrego Piwa

Zapraszamy na XIII – zaległą edycję Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Rybnik 2021. W 2020 roku festiwalowy line-up był dopięty na ostatni guzik. Jednak ze względu na powszechne ograniczenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia, festiwal został przełożony o rok. Tradycyjnie, festiwalowi jazzu towarzyszyć będzie IV Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych i strefa food trucków.

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol’and’Rock, czy węgierski Sziget), a płyta „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country. Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej – wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto „Polak Potrafi”, dzięki którym w miesiąc uzbierano 170% planowanego budżetu! A to był dopiero początek… Zespół dostał się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015”.
Kolejny rok, to kolejna płyta, tym razem bardzo wyjątkowa – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.
W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”. W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Krystyna Durys – wokalistka jazzowa zafascynowana erą swingu. Zdobywczyni „Złotej Tarki” na 44. Międzynarodowym Old Jazz Meeting w Iławie.We wrześniu 2016 r. wydała swój pierwszy album pt. „Tribute To Ladies Of Jazz”, który po zebraniu znakomitych recenzji uzyskał w 2017 r. 5 pozycję w kategorii”Polska Płyta Jazzowa Roku 2016″ ankiety „Jazz Press” i został nominowany w kategorii „Album Roku 2016” w ankiecie „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. W tym samym roku Krystyna uzyskała 2 miejsce w kat. „Nowa Nadzieja” i nominację w kategorii „Wokalistka Roku” ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum” oraz nominację w kategorii „Nowa Nadzieja Melomanów” Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu. Prezentowała materiał ze swojej płyty m.in. na odbywającym się w Indonezji jednym z największych na świecie festiwali „Java Jazz Festival” wraz z własnym zespołem i „Ron King Big Band” (USA), a także podczas „Osterso Jazz Festival” (Dania), „Hallevik Tradjazz Festival”, „Ladies' Jazz Festival” (Polska) i innych.

Muzyka