Osobowości to rysunki stworzone palcem na ekranie telefonu komórkowego. Każdy szkic to około 15 minut pracy i była to zazwyczaj pełna improwizacja. Rysunek, po przeniesieniu na komputer można powiększyć do dowolnego formatu, dzięki programom do grafiki komputerowej.
Źródło: Marcin Mitura
Osobowości powstawały w wolnym czasie i w różnych miejscach. Czasem była to kolejka w sklepie, czasem poczekalnia, a czasem łóżko w domu przed zaśnięciem. Starałem się, żeby każda narysowana postać była wyjątkowa i zawsze pozytywna, nawet gdy nie widać jej uśmiechu. Postacie na rysunkach mają różną osobowość i oczywiście imię adekwatne do charakteru.
Moją pasją jest malarstwo, ale często brakuje mi na nie czasu. Obrazy na płótnie wymagają poświęcenia większego zaangażowania. Postanowiłem jednak nie zniechęcać się i wykorzystać czas, który mam, choćby na takie małe rysunki, a rysunków powstało ponad trzysta. Obecnie mam też jedną osobowość namalowaną na płótnie i planuję, aby powstało ich więcej.
Cieszę się, gdy mogę komuś sprawić radość swoją twórczością. Zdarzało się, że ktoś znalazł podobieństwo postaci z rysunku do osoby, którą zna i nie chodzi tu o jej wygląd zewnętrzny. Człowiek i jego osobowość jest bowiem źródłem niekończącej się inspiracji.
Marcin Mitura to absolwent Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Wychowanie Plastyczne. Pracę dyplomową z rzeźby obronił w pracowni profesora Jerzego Fobera. Duży wpływ na jego postrzeganie sztuki miał również profesor Jerzy Wroński, u którego uczył się malarstwa. Od dawna zajmuje się rysunkiem i malarstwem, chociaż ostatnio bardziej grafiką komputerową. Uprawia też fotografię, która pozwala mu uzupełniać projekty graficzne, a także zapisywać ulotne chwile na dłużej. Inspiruje się ilustracją, którą również chce rozwijać.
Łączy swoje pasje i zainteresowania w odkrywaniu piękna. Lubi podejmować nowe wyzwania i robić trudne rzeczy. Stara się, by jego prace przekazywały pozytywne treści, emocje i wartości. Największą inspiracją w jego twórczości jest człowiek oraz jego relacje, charakter i wyjątkowość.
Od kilku lat wykorzystuje swoje umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu pracowni rysunku i malarstwa dla młodzieży i dorosłych Och!ra w Suszcu. Lubi dzielić się wiedzą i przekazywać swoją pasję innym miłośnikom sztuki.
Oprócz sztuki lubi też czytać książki, szczególnie książki C.S. Lewisa oraz podróżować bez większego planu i poznawać mniej uczęszczane miejsca. Interesuje się kulturą i historią sąsiadów zza wschodniej granicy.