Czy kogoś jeszcze dotyka teatr? Czy jesteśmy otwarci na małe, kameralne historie? W spektaklu padają pytania o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie: o rzeczy proste, codzienne i ważne. Czy jesteśmy na nie gotowi?
Spektakl w reżyserii Krzysztofa Zemło jest inspirowany wydanym w roku 1984 albumem fotograficznym Wiktora Wołkowa pt. „Wołkow”. Pracowało nad nim trzech wybitnych podlaskich twórców: Wiktor Wołkow, Edward Redliński i Andrzej Strumiłło. Spektakl Teatru Łątek opowiada o: „losie ludzkim, który jest nieodgadniony, o przyjaźni, która sięga poza grób, o tym, skąd wziął się smutek na świecie”.
To kameralny spektakl o istocie życia. Zbyt patetycznie?
Spektakl podzielony jest na kilka opowieści, które ilustrowane są fotografiami. Widzowie mogą posłuchać historii o płotach, drzewach, wronach, drogach czy rzece. W specyficzny dla teatru Łątek sposób narracja uzupełniona jest fotografiami wyświetlanymi i animowanymi przy pomocy rzutników, grafoskopów na różnego rodzaju statycznych i ruchomych tłach. Dzięki użytym technikom i grze Zemły widz przenosi się do świata, którego już nie ma.
Spektakl „Matecznik” stanowi kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowiskach „Pieśni Miłosne”(2019) oraz „Pieśń rzeki”(2020).
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2024 po raz szesnasty. Do tegorocznej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 13 przedstawień:
1.„Chłopaki płaczą”, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. 1. Michał Buszewicz
2.„Chopcy z Roosevelta”, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
3.„Hamlet-Komentarz”, Fundacja Bral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
4.„Historia Jakuba”, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
5.„Ifigenia ze Splott”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
6.„Kulka”, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
7.„Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
8.„Matecznik”, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
9.„Morze ∞ możliwości”, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
10.„Perfekty i Ambaras”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
11.„Pięć i pół człowieka”, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
12.„Q&A”, Stowarzyszenie Imagination Space Centre, reż. Rachel Erdos
13.„W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna
Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2024 r.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, DziedzictwaNarodowego.Więcej informacji na stronie teatrpolska.pl i FB.
Spektakl można zobaczyć w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach 21 listopada 2024 r. o 18:00.
Bilety: 25 zł normalny i 20 zł ulgowy. Obowiązuje zniżka 20% z Rybnicką Kartą Mieszkańca „Rybka”.