Program Teatr Polska powstał by skracać dystans między teatrem instytucjonalnym a publicznością z miejscowości, gdzie takiego teatru nie ma i jest do niego względnie trudno dotrzeć z różnych powodów. W tym roku w teatralny objazd wyruszyło 19 spektakli, które będzie można zobaczyć w 75 miejscowościach. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że wszystkim uda się spotkać z publicznością „na żywo”!
Dwa spektakle dotrą do Rybnika. 10 września 2021 r. na scenie Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach będziemy mogli zobaczyć spektakl Teatru „Baj Pomorski” – „Laboratorium dźwięku” w reżyserii Ewy Piotrowskiej a 1 października 2021 r. w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach – „GALLERY OF MODERN heART” Fundacji Teatr PAPAHEMA.
Źródło: „Laboratorium Dźwięku” - fot. Alberto Roca Macia
„Laboratorium dźwięku” spektakl dla widzów od 5 lat.
„Laboratorium Dźwięku” opowiada o muzyce. Scena staje się swoistym laboratorium instrumentów oraz dźwięku jako takiego. Aktorzy odziani w stosowne do sytuacji, laboratoryjne kostiumy eksplorują to wyżej wskazane zjawisko, towarzyszące nam przecież od zarania dziejów.
Prowodyrem badań jest profesor muzyki klasycznej doskonale władający sztuką gry na fortepianie. Instrument ten ulegnie jednak procesowi dekonstrukcji. Rozebrany zostanie na poszczególne części w celu poszukiwania dźwięku pierwotnego – tego, który stanowił przyczynek do powstania fascynującej sztuki zwanej dziś „muzyką”.
Źródło: „Laboratorium Dźwięku” - fot. Alberto Roca Macia
Tak oto przed naszymi oczami (a przede wszystkim USZAMI) pojawią się obiekty grające, z którymi nikt, poza widzami naszego spektaklu, nigdy nie miał dotąd styczności. Ich kształty i brzmienia są niezwykłe! Niektóre przypominają przedmioty użytku codziennego, inne zaś jawią się jako twory abstrakcyjne. W ten sposób zaczynamy tworzyć nową muzyczną jakość.
Czeka nas zatem nieprawdopodobnie ciekawa podróż po świecie muzyki, który zdaje się być przecież nieskończony! Pytanie tylko, czy odnajdziemy ten wspomniany wcześniej „pierwszy” dźwięk; ten, od którego cała ta przygoda się zaczęła?
Co najistotniejsze w „Laboratorium Dźwięku” absolutnie nie dzielimy stylów muzycznych na „lepsze” czy „gorsze”. Każdy z nich jest po prostu INNY!
„GALLERY OF MODERN heART” spektakl dla młodzieży i dorosłych.
Spektakl inspirowany malarstwem i street art’em. Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy – jak coraz częściej bywa – wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak – coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym.
Źródło: GALLERY OF MODERN heART - fot. Marek Zimakiewicz
Oczywiście dobór dzieł, za pośrednictwem których opowiemy o świecie obrazów, jest względny – warunkowany wrażliwością i aktualnymi zdarzeniami. Zresztą, nie stworzyliśmy tej kompozycji sami. Impuls do przywołania na scenie konkretnych obrazów dał nam tajemniczy artysta – wandal i geniusz, który posiada niezwykłą zdolność redefiniowania pojęcia sztuki. W naszym wspólnym performansie możliwe jest spotkanie twórczości Leonarda da Vinci, Matejki, Dixa, Velazqueza, Gierymskiego, Bilińskiej, Duchampa, Delacroix, Picassa, Warhola i… Banksy’ego. Osobliwa to Galeria, tym bardziej, że jej bohaterowie, którzy zazwyczaj patrzą na nas niemi i nieruchomi, dostają tu szansę na wyjście ze swojej ramy; poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki.
Źródło: GALLERY OF MODERN heART - fot. Marek Zimakiewicz