W połowie czerwca czternasty raz będziemy mogli wziąć udział w Industradzie. „Sztuka Przemysłu” – pod takim hasłem organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki w 2023 roku,
Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”:
Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką!
16 i 17 czerwca sporo będzie się oczywiście działo na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Najpierw (w piątek, 16 czerwca), Ignacy zaprasza na happening będący zapowiedzią samej Industriady. W programie m.in. przejazdy Lokomobili Hipolita Cegielskiego, uruchomienie dwóch spalinowych silników stacjonarnych. O godz. 17.00 w nadszybiu Kościuszko odbędzie się otwarte dla publiczności spotkanie z zespołem BIG CYC, które poprowadzi Leszek Gnoiński (spotkanie biletowane, cena 5 zł). Potem koncerty na terenie otwartym Zabytkowej Kopalni Ignacy (wstęp wolny):
- 18:00 – Górnicza Orkiestra Dęta „Marcel”
- 19:00 – BIG CYC (koncert jubileuszowy – 35 lat na scenie)
Pierwszy utwór zespół Big Cyc zagra wspólnie z Górniczą Orkiestrą Dętą „Marcel”.
BIG CYC – 35 Lat w trasie. Trudno w to uwierzyć, ale gramy dla Was od 35 lat. Podobno jesteśmy jak stare wino, coraz lepsi i coraz bardziej wytworni. By się o tym przekonać, musicie wpaść na koncerty w 2023 roku. Oparty na wnikliwej obserwacji polskiej rzeczywistości program, przeboje z pierwszych i kolejnych płyt, inspirowany jak powszechnie wiadomo literaturą Gombrowicza, Mrożka czy Witkacego, do dziś stanowi naszą rakietową, satyryczną wizytówkę – tak zespół i koncert zapowiada na swojej stronie Zabytkowa Kopalnia Ignacy.
O godzinie 21.00 zaplanowano rozświetlenie budynków Zabytkowej Kopalni Ignacy w oficjalnym kolorze Industriady czyli na pomarańczowo.
Kolorowo, energetycznie, a przede wszystkim ciekawie zapowiada się też sama Industriada! (sobota, 17 czerwca). W programie oczywiście zwiedzanie całego kompleksu zabytkowej kopalni, w tym wystawy „Wiek Pary” poświęconej pierwszej rewolucji przemysłowej i pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej. Gratką dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce i architekturze przemysłowej będzie z pewnością spacer-wykład z dr hab. Jerzym Gorzelikiem, historykiem sztuki z Uniwersytetu Śląskiego. Zaplanowano także pokazy ruchomych eksponatów z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie poruszała się lokomobila parowa samobieżna wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. Zaprezentowane zostaną też dwa silniki spalinowe: z 1930 i 1939 roku.
Teren rekreacyjny przy Zabytkowej Kopalni Ignacy zamieni się w wielką strefę sztuk perfomatywnych i animacji dla dzieci. W industrialnej scenerii zagości teatr, muzyka i taniec. Szczudlarze, tancerze, performersi, aktorzy i animatorzy z udziałem publiczności zaproszą do świata rozrywki, iluzji i sztuki cyrkowej. Każdy może wziąć udział w zabawie. W programie familijny spektakl plenerowy ”Amore czyli retro cyrk”, interaktywne pokazy cyrkowe, swobodne i improwizowane występy szczudlarzy i cyrkowców w konwencji żywych rzeźb Złotoludów oraz cztery stanowiska warsztatowe (żonglerka, monocykl, szczudła, bańki mydlane) – zachęca do odwiedzin kopalnia Ignacy.
W programie Industriady na Ignacym także warsztaty naukowe: Jak działa dron? oraz Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości. Nie zabraknie też muzycznej odsłony – zaprezentuje się m.in. Orkiestra Na Dużym Rowerze czyli projekt, podczas którego muzycy jednocześnie jadą i grają na instrumentach. Będą też koncerty: rybnickiego zespołu Kawa z Mlekiem i Coast Patrol z Rydultów.
Jednym z punktów programu będzie „Nocna iluminacja kopalni”, podczas której będzie można podziwiać budynki kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy w wyjątkowej oprawie świetlnej, podkreślającej kunszt kopalnianych budowli i sztukę architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX w. Industriadę w Zabytkowej Kopalni Ignacy zakończy pokaz sztuk ogniowych i pirotechnicznych. W spektaklu grupy Locomotora, poza żywym ogniem, pojawią się efekty pirotechniczne w postaci flar, wulkanów, dymów, stroboskopów. Budynki kopalni rozbłysną blaskiem światła. Na koniec swoje atuty zaprezentuje fontanna parowa.
Wydarzenia w ramach sobotniej Industriady podzielono na atrakcje płatne i bezpłatne:
Wstęp płatny – bilety do zakupienia w kasie lub na kopalniaignacy.pl:
- 11:00-19.00 Zwiedzanie Kopalni (oferta specjalna 25 zł / 15 zł, w cenie pokaz maszyny parowej)
- 12:00-17.00 Pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej (pokazy o pełnych godzinach)
- 16:00-17.00 Sztuka w przemyśle między historyzmem a modernizmem (wykład historyczny, 5 zł)
Wstęp wolny:
- 11:00-19.00 Ocalić od zapomnienia – Stara kopalnia (wystawa fotograficzna – Szyb Kościuszko) Litografie Ernesta Knippla (wystawa – Galeria Sprężarkownia) //
Modele i miniaturowe maszyny parowa (wystawa – Maszynownia Szybu Głowacki) - 12:00-19.00 Sztuka akrobacji szybowcowej (wystawa fotograficzna)
- 13:30-17.00 Modele pracujących maszyn parowych (prezentacja)
- 14:00-17.00 Warsztaty naukowe – Sprężarkownia: Jak działa dron? Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości
- 15:00-19.00 Strefa animacji i rekreacji w parku pary (animacje dla dzieci)
- 15:00-20.00 Lokomobile ruszają pełną parą (pokaz pracy maszyny)
- 17:00-18.00 Coast Patrol (koncert)
- 18:30-19.30 Kawa z Mlekiem (koncert)
- 20:00-21.00 Orkiestra Na Dużym Rowerze (koncert)
- 21:00-23.30 Nocna iluminacja kopalni (pokaz)
- 21:30-22.00 Industrial ze światłem, ogniem i parą (pokaz)